Sąd Rejonowy w Ranchi (stan Jharkhand) uniewinnił siostrę Conicilię MC ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości oraz dwie współpracownice w głośnej sprawie o domniemany handel ludźmi. Decyzja kończy ośmioletnie postępowanie, które wywołało międzynarodowe kontrowersje i liczne oskarżenia pod adresem zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Siostra Concilia została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w Ranchi. Oskarżono je o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. Zakonnica spędziła w areszcie tymczasowym 14 miesięcy, zanim zwolniono ją za kaucją.

Sprawa zyskała ogromny rozgłos medialny w Indiach i za granicą, wywołując debatę na temat działalności charytatywnej Kościoła. Indyjskie Ministerstwo ds. Kobiet i Dzieci przeprowadziło wówczas inspekcje w kilku placówkach Misjonarek Miłości.

Bp Theodore Mascarenhas, były sekretarz generalny Konferencji Biskupów Indii, w rozmowie z EWTN określił oskarżenia jako sfabrykowane. Według hierarchy były one częścią celowej kampanii politycznej mającej na celu zdyskredytowanie Kościoła w stanie rządzonym przez hinduski nacjonalistyczny rząd.

Wymiar sprawiedliwości odrzucił sfabrykowane oskarżenia – podkreślił biskup.

W trakcie postępowania władze odebrały placówce Misjonarek Miłości 22 dzieci. Dwoje z nich zmarło po umieszczeniu w innych instytucjach.

Przedstawiciele Kościoła od początku twierdzili, że zarzuty miały podłoże polityczne i antykościelne. Uniewinnienie siostry Conicilii kończy jedną z najbardziej nagłośnionych spraw przeciwko Misjonarkom Miłości w ostatnich latach.