Był człowiekiem, mężczyzną, kapłanem i chrześcijaninem, który stanął w obronie godności kobiet. To świadectwo pozostaje aktualne w każdym czasie – podkreślił bp Adam Wodarczyk w rozmowie z Radiem eM.
Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Pawła Kontnego przypomina postać kapłana, który w dramatycznych okolicznościach końca II wojny światowej oddał życie, broniąc kobiet napastowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Bp Wodarczyk zaznaczył, że postawa śląskiego kapłana, który zapłacił najwyższą cenę za obronę słabszych, jest świadectwem odwagi, wiary i troski o godność człowieka.
Sam fakt, że przez tyle lat to wspomnienie przetrwało, pokazuje, jak niezwykłe i poruszające było jego świadectwo – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Dodał, że przykład ks. Kontnego wzywa współczesnych chrześcijan do reagowania na zło i stawania w obronie godności każdej osoby.
Jesteśmy wezwani do tego, aby być wrażliwymi na to, kiedy dokonuje się jakieś zło, i w imię Chrystusa podejmować działania, które będą temu złu przeciwdziałać – podkreślił.
Bp Wodarczyk odniósł się także do aktualnych wyzwań duszpasterskich, zachęcając do pogłębiania katechezy parafialnej oraz korzystania z form rekolekcyjnych i pielgrzymek w czasie wakacji. Na zakończenie rozmowy przypomniał o zbliżającym się wręczeniu paliusza nowemu metropolicie katowickiemu abp. Andrzejowi Przybylskiemu i zachęcił do modlitwy w jego intencji.
