W Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu otwarto wystawę poświęconą twórczości Nikifora Krynickiego – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa naiwnego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Wernisaż odbył się 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Ekspozycję można oglądać do 15 listopada 2026 r.

Na wystawie prezentowane są prace pochodzące z prywatnej kolekcji posła Roberta Dowhana, uzupełnione fotografiami dokumentalnymi przybliżającymi postać i twórczość artysty.

Kuratorka Barbara Demuth-Garbień podkreśliła, że Nikifor tworzył w niemal całkowitym osamotnieniu, doświadczając społecznego odrzucenia i żyjąc w skrajnym ubóstwie:

Wystawa stawia ważne pytanie o granicę między sztuką a odrzuceniem oraz skłania do refleksji nad losem artysty i znaczeniem jego twórczości we współczesnej kulturze.

Podczas otwarcia abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zwrócił uwagę na rolę odbiorcy w interpretacji dzieła sztuki. Podkreślił, że artyści przekazują własne doświadczenia, jednak ostateczny sens dzieła kształtuje się w spotkaniu z publicznością.

Twórcy często nie są w stanie przewidzieć, w jaki sposób ich prace będą oddziaływać na odbiorców. Dlatego tak istotny jest odbiór dzieła przez kolejne pokolenia.

Wystawa Nikifor – fenomen samorodnego talentu pozwala lepiej poznać wyjątkowy dorobek artysty, który mimo trudnych warunków życia pozostawił po sobie dzieła pełne autentyczności i emocjonalnej głębi.