W dniach 8-10 czerwca 2026 r. w Łomży odbędzie się 405. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Jak poinformował sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak, głównymi tematami obrad będą:
– Parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym – biskupi będą pracować nad dokumentem roboczym zawierającym wytyczne dla katechezy parafialnej.
– Recepcja w Polsce posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia – temat ten będzie przygotowaniem do konsultacji zwołanych przez papieża Leona XIV na październik do Watykanu.
Ponadto biskupi kontynuować będą prace nad:
– działalnością Komisji niezależnych ekspertów ds. badania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce,
– dokumentem Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia.
Zebranie Plenarne odbędzie się w Diecezji Łomżyńskiej, która w tym roku obchodzi 100-lecie erygowania. Biskupi sprawować będą Msze św. w dwóch ważnych miejscach:
– W katedrze pw. św. Michała Archanioła (jubileusz 500-lecia) – Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący KEP.
– W kościele pw. Krzyża Świętego – Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Kościół pw. Krzyża Świętego został zbudowany jako wotum dziękczynne za tysiąc lat chrześcijaństwa na ziemi łomżyńskiej.
